Zagadka na święta
świąteczna zagadka językowa, język angielski, dla uczniów Szkoły Jezykowej DIALOG w Pabianicach
święta, 2015, zagadka,
1864
post-template-default,single,single-post,postid-1864,single-format-standard,bridge-core-3.1.2,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-content-sidebar-responsive,transparent_content,qode-theme-ver-30.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive

Zagadka na święta

Dearest Readers,

Festive season has begun and everyone is enjoying their well-deserved time off.  Happy days. However,  just in case some of you had a surge of a warm feelings towards practising some English, we came up with a little Christmas puzzle especially for you. Solving this task will require some detective skills like: deciphering a non-obvious handwriting, an ounce of historical knowledge, a pinch of logical thinking, and researching. Are you ready?

The image above presents an authentic Christmas card written at the Windsor Castle.

 

The big question is:

 

– who was it written by?

and

– who was the intended receiver?

 

Please post your ideas in the comments below.

PS.

For many, Christmas time is full of rushing around, hard work, and worry about presents.

Someone once noticed that, in fact, the best present to give (and receive) is indeed THE PRESENT.

why?

Because the Past, has already gone, the Future has not happened yet. Every Now is a gift – that’s why it’s called the Present 😉

 

ENJOY! (the puzzle as well as the festive time)

Drodzy Czytelnicy,

Świąteczny czas już się zaczął i wszyscy będą mogli cieszyś się zasłużonym odpoczynkiem. My pomyśleliśmy o tych, którzy w trakcie tych ferii chcieliby jednak mieć jakiś kontakt z angielskim. Oto specjalna świąteczna zagadka, której rozwiązanie będzie wymagało nie lada umiejętności, takich jak rozszyfrowanie pisma ręcznego, troche wiedzy historycznej i logiczne połączenie faktów w całość. Gotowi?

Zdjęcie powyżej przedstawia autentyczną kartkę świąteczną wysłaną z zamku Windsor.

 

Zagadką jest:

 

– kto jest autorem kartki?

oraz

– do kogo została napisana?

 

Prosimy wpisywać swoje odpowiedzi w komentarzach poniżej

 

Życzymy dobrej zabawy przy rozwiązywaniu zagadki, oraz miłych i spokojnych świąt.

Podaj dalej:

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.