15 lip Dlaczego warto uczyć się angielskiego?
To pytanie wydaje się banalne. Od razu myślimy o przyszłych korzyściach jakie nam przyniesie taka umiejętność. Każdy z nas z pewnością może podać co najmniej pięć lub więcej ważnych powodów nauki języka angielskiego:
podróżowanie, praca, kariera, poznawanie ludzi z innych krajów, kontakty biznesowe, muzyka, filmy, nauka – różnorodne i nieograniczone zasoby wiedzy, zdobycie certyfikatów, kultura, literatura światowa, prasa światowa, internet, własny rozwój intelektualny, własna satysfakcja …
Zacznij od motywacji
Jesteśmy Polakami – nasza wyjściowa pozycja jest bardzo dobra, ponieważ już znamy jeden z najtrudniejszych języków na świecie – język polski. A naszym celem jest nauczenie się jednego z najłatwiejszych języków – języka angielskiego. Nauka języka to długi proces, mogą się zdarzyć trudniejsze chwile przynoszące zwątpienie – wtedy na pewno pomoże dobra motywacja, dzięki której przezwyciężymy chęć przerwania lub nawet porzucenia naszej nauki.
Czy istnieje bezpośredni efekt świadomego uczenia się angielskiego, widoczny niemal od pierwszej lekcji? Wydaje się, że tak. Gdy angażujemy się w naukę świadomie – mając do tego motywację – jesteśmy bardziej obecni i uważni na lekcji oraz w domu, przy odrabianiu ćwiczeń. Zatem, jeśli mamy powód do nauki języka i wiemy dlaczego jest to dla nas ważne – szybciej się go nauczymy.
Nawet jeśli początkowo nie uświadamiamy sobie powodu naszej nauki – co jest częste np. u dzieci – z pewnością pojawi się on później, w miarę kształcenia, gdy wzrośnie świadomość i otwierać się będą nowe horyzonty i możliwości.
Wniosek: Dobra motywacja znacznie przyspieszy naukę
Doceńmy to, co nasze
Posługując się tylko jednym językiem, trudno jest go ocenić. Dopiero, gdy poznamy drugi język, zauważymy różnice, wtedy inaczej spojrzymy na nasz język ojczysty. Dostrzeżemy niuanse, które nie występują w innych językach (lub odwrotnie), a które dodają językowi charakterystyki, wyrazistości i kolorytu jak np. zdrobnienia czy idiomy lub nieistniejące gdzie indziej słowa lub zwroty.
Kiedyś śp. Grzegorz Ciechowski (wokalista Republiki) wyjaśnił dlaczego woli śpiewać i pisać po polsku – bo tylko wtedy wie jaka jest różnica miedzy „czmychnąć” a „umknąć”.
Każdy powód do nauki jest wystarczająco dobry, nawet błahy – pod warunkiem, że jest on naszym własnym, autentycznym. Chodzi o to, by zastanowić się – co powoduje, że chcemy się nauczyć tego języka. Oczywiście te powody mogą i będą się zmieniać. Często sam proces szukania odpowiedzi jest istotny.
Do czego służą języki?
Wszystkie języki na świecie mają główny cel – komunikowanie się z innymi, przekazywanie wiedzy oraz wyrażanie siebie. Można zatem zastanowić się nad tym, co chcemy zakomunikować naszym bliskim oraz ludziom obcym, naszemu otoczeniu i całemu światu, czym ważnym chcemy się podzielić z innymi – może to jest właśnie celem i motywacją naszej nauki?
SONDA:
Dlaczego Ty uczysz się języka obcego?
Podaj najważniejsze powody:
Błąd: Brak formularza kontaktowego.
…
-
zmiana
Podaj dalej:
Sorry, the comment form is closed at this time.